0 850 303 8793 0 553 048 9472 bilgi@kusadasiwebdizayn.com
Web Sitesimi? Yaptırmak İstiyorsunuz

Kuşadası'nda müşteri geri dönüşü olan yani size para kazandıracak bir web sitesi yaptırmak oldukça zahmetli bir olaydır.Bunun başlıca nedenlerinden biri, Kuşadası'ndaki  web tasarım firmaları tecrübeli yazılımcı bulamadıklarından kaynaklanır.Web tasarım sektörünün başkenti İstanbul olduğu için bütün uzman yazılımcılar İstanbul'da çalışmaktadırlar.Ozaman gelin sizi, başarılı bir web sitesi sahip olma konusunda rehberlik edecek olan bu yazımızın ilk başlığıyla tanıştırayım;


NEDEN TECRÜBELİ BİR WEB YAZILIMCISIYLA ÇALIŞMALIYIM? 

Tecrübeli bir yazılımcı, web sitesinde oluşan hataları çok kısa sürede çözüp sizi asla mağdur etmezler.Çünkü hata çözmek tecrübeye dayalı bir iştir.Kuşadası'ndaki web tasarım firmalarını gezme fırsatınız olduysa, genellikle 18-20 yaş arası genç arkadaşlarımızı göreceksiniz.İnternetten Wordpress kurmayı öğrenip, bütün müşterilerine hazır ve açık kaynak kodlu olan bu sistemi kullanırlar.


WORDPRESS KULLANAN WEB TASARIM FİRMASINI ASLA TERCİH ETMEYİN!

Wordpress blog yazılımıdır, bloglarda kullanılmalıdır.Blog harici sektörlerde kullanılırsa ileride oluşacak çok ciddi sorunlarla karşılaşırsınız.Wordpress kullanıp pişman olan müşterilerimiz bize şu şikayetlerle gelmişlerdir,

- Bana eski versiyon kurmuşlar web sitem iki ay sonra hacklendi.Son sürüme güncellediler fakat içeriklerimin hepsi kayboldu.

- Lisanssız wordpress teması kurmuşlar bir süre sonra web sitemde otomatik olarak reklam içerikleri çıkmaya başladı.Sorunu çözmek için benden extra ücret istediler.

- İhtiyacım olan extra bir özellik istediğimde web sitesi wordpress olduğu için istediğim modülü yapamadılar.

Wordpress kullanmak isteyen müşterilerimize herzaman söylediğimiz, web sitenizi eviniz olarak düşünün evinizin anahtarının sadece sizdemi olmasını istersiniz yoksa herkestemi?Wordpress açık kaynak kodlu bir program olduğu için evinizin anahtarı herkeste olur!


REFERANS ÇOK ÖNEMLİDİR

Web sitesi yaptırmak istediğiniz web tasarım firmasının referans sayfasını inceleyip referanslarının mobil uyumlu olup olmadığını kontrol edin ( https://search.google.com/test/mobile-friendly bu linkden kontrol edebilirsiniz ).Referanslarına telefon açıp firma hakkında bilgi alabilirsiniz.


Çalışmak istediğiniz web tasarım firmasını veya web tasarım uzmanını belirledikten sonra sıra geldi web sitenizde kullanacağınız alan adını belirlemeye.


ALAN ADI SEÇİMİ

Alan adı seçimi çok önemlidir.İnsanlar sizi internette bulmak için bu alan adını kullanırlar.Alan adınızı seçerken şu maddelere dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz;

- Markalaştırılabilir bir alan adı bulmaya özen gösterin çünkü Google markalara herşeyden fazla önem verir.

- .com veya .com.tr uzantılarını tercih edin.

- Alan adınız kısa ve akılda kalıcı olsun.

- Tire kullanmayın.


Bir web sitesi yapacağınız zaman iki şeye ihtiyacınız vardır.Birincisi iyi bir alan adına, ikincisi ise iyi bir hosting firmasına.Bu iki şey sizin sanal mülkünüz ve adresinizdir. 


İYİ BİR HOSTING FİRMASI BULMAK

Hosting firması seçerken aşağıdaki maddelere dikkat etmelisiniz;

- Dikkat edilmesi ve ilk olarak incelenmesi gereken kriter, hosting hizmeti veren firmanın kurumsal olup olmadığıdır. Özellikle irili ufaklı yüzlerce, hatta binlerce hosting firmasının faaliyet gösterdiği düşünülürse, kurumsal bir hosting firması seçmenizin neden bu kadar önemli olduğu daha kolay anlaşılacaktır. 

- Seçiminizi etkileyecek olan en önemli faktörlerden bir tanesi de teknik destek hizmetleridir. Teknik destek aslında satış öncesinde başlayan ve satış sonrasında da devam eden bir süreçtir. Satış öncesinde sizi yönlendirebilecek, aklınızda oluşan soruları yanıtlayabilecek, satış sonrasında ise karşılaşacağınız sorunlarda hızlıca çözüm üreterek, web sitenizin zarar görmesini engelleyecek bir hosting firmasını tercih etmeniz önemlidir.

- Hedef kitlenizin bulunduğu lokasyona uygun bir hosting firması tercih etmeniz sunuculara olan erişimin daha hızlı olmasını sağlayarak web sitenizin hızını artıracaktır. Türkiye lokasyonlu hedef kitleniz varsa hosting lokasyonunuzun da Türkiye olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

- Seçeceğiniz hosting firmasının web sitenizin özelliklerine uygun hosting hizmetini sağlaması da seçiminizde dikkat etmeniz gereken kriterlerden biridir. Eğer ki MS SQL veritabanı kullanılan, ASP/ ASP.NET tabanlı bir web siteniz varsa Windows hosting, MySQL veritabanı kullanılan, PHP tabanlı bir web siteniz varsa Linux hosting hizmeti satın almanız gerekecektir.

- Web sitenizi emanet edeceğiniz hosting firmasının güçlü olması gereken teknik özelliklerinin başında network altyapısı ve uptime oranı gelmektedir. Birden fazla omurga üzerinde çalışan, yedekli network altyapısına ve yüksek uptime oranına sahip bir şirket seçerseniz web siteniz herhangi bir kesinti yaşamadan ziyaretçilerinizin kullanımında olacaktır.

- Hosting hesabınızın sahip olacağı disk alanının web sitenizin yapısına ve ihtiyaçlarına uygun olması oldukça önemlidir. Eğer ki kişisel bir blog kuracaksanız çok büyük boyutlarda disk alanına ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak işinizi internet ortamına taşımak veya bir e-ticaret sitesi sahibi olmak istiyorsanız büyük boyutlarda disk alanına sahip hosting hizmeti almalısınız.

Biz işlerimizde 2001 yılından beri Natro Hosting firmasını kullanıyoruz.Hiçbir şikayet almadık ve çok memnunuz.


WEB SİTENİZDE KULLANILACAK RENKLERİN BELİRLENMESİ

İnternet sitesi  görsel seçiminde hangi sektöre, hangi yaş gurubuna, hangi kitleye hitap ettiği göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca yine kurumsal kimliğe dikkat edilerek tasarlanmalıdır. Kurumun logosuna uygun tonları siteyi daha etkili kılar. Örneğin bir şirket sitesi yapımında tercih ettiğimiz seçimi kurumun işlevi ve logosuyla orantılı olmalıdır ki ziyaretçiye güven versin. Sonuçta internet siteleri sanal ortamda kurumların ilk temsilcisi olarak ziyaretçiyle iletişimde bulunur.
Karar verirken ziyaretçinin sağlık durumu da düşünülmeli. Gözleri yorucu tonlar tercih edilmemeli mesela lacivert arka planın üzerine kırmızı yazı veya fuşya  üzerine sarı yazı bu gibi göz yorucu seçimlerden uzak durulmalı ki rahatsız olup siteden ayrılma durumu ortadan kalksın.
Yine renk körleri ve göz rahatsızlıkları düşünülerek kırmızı ve yeşil dikkatli kullanmaya özen gösterilmelidir.


SİTE İÇİ SEO KURALLARINA UYGUN KODLAMA

Site İçi SEO Nedir? sorusu başarı ile optimize edilmiş sitenin temelini, kusursuzca hazırlanan kod yapısı oluşturmaktadır. Site içi SEO kriterlerine uyum sağlayacak bir çalışma ilkeleri belirlemek, iyileştirme çalışmalarının faydasını ve etkileşimini arttırmaktadır. Sayfa içi SEO konsepti, web sayfanızın, yazılım ve tasarım alanlarının tamamını tetiklemektedir. Yapılan tüm iç optimizasyon çalışmaları üst düzey bir fayda bekleniyorsa, içeriklerin tamamı nitelikli ve doğal olmak zorundadır. Arama motorları siteler hakkında bilgi sahibi olmaları, tamamen site sahiplerinin elindedir. Çalışmaların ilk adımlarından itibaren tüm seo kriterlerine önem vermek fayda sağlayacaktır. Böylece belirlenen kelimelerde kitlenizi hızlıca bulabilir ve sektörünüzde başarılı olabilirsiniz.


SİTE HIZININ ÖNEMİ

Bir sitenin hızı ziyaretçi sayısının artmasında olduğu kadar SEO‘da da etkilidir.Bir site ne kadar hızlı ise, bir şekilde siteye gelen ziyaretçi sitede başka sayfaları dolaşmakta daha eğilimli olacaktır. Dolayısıyla site içerisinde ziyaretçinin geçirdiği süre artacaktır. Buna bağlı olarak da Alexa ve Google Analytics gibi analiz sitelerinin “Hemen Çıkma Oranları” düşüş gösterecektir.


TEKNİK DESTEK

En az tasarım ve programlama aşamaları kadar önemli bir aşama olan, siteniz yayına başladıktan sonra alabileceğiniz destek hizmetidir. Destek hizmeti, tasarım ve programlama gibi belli süreleri kapsamaz, site yayın hayatına devam ettikçe ihtiyacınız olan bir hizmettir.


EN SON VE EN ÖNEMLİ KONU OLAN WEB SİTENİZİN TESLİMİ

Web sitenizi teslim alırken bütün şifreleri istemeyi unutmayınız.Bu şifrelere ftp, database, e-posta ve hosting giriş bilgileride dahil.Bu bilgileri almazsanız ilerde abartılmış yıllık ödemelerle karşılaşabilirsiniz.Kuşadası Web Tasarım Arayınız